RZADKIE WŁOSY

Utrata gęstości włosów nie jest niczym przyjemnym, a pacjenci często określają ten problem mianem niepokojącego sygnału. Faktycznie, nagle rzedniejące włosy mogą świadczyć o chorobie, ale by się upewnić, czy potrzebna jest interwencja lekarska, czy wystarczy tylko zadbać o wizualne ukrycie przerzedzonych miejsc, należy odwiedzić trychologa.

Wśród przyczyn tego problemu często wymienia się czynniki osłabiające cały organizm, takie jak stres czy niewłaściwa dieta. Jednak może to być także rezultat zaburzeń hormonalnych lub dolegliwości związanych z tarczycą. Czasem zdarza się też, że do trychologa zgłaszają się osoby, których włosy charakteryzują się wątłą budową i w takich przypadkach interwencja medyczna nie jest potrzebna. Wystarczy zadbać o odpowiednie ułożenie włosów, aby optycznie zwiększyć ich gęstość. Jest to oczywiście zadanie dla utalentowanego fryzjera.

W kompetencjach trychologa leży diagnoza i określenie źródła problemu. Gdy włosy wydają się coraz rzadsze, warto umówić się na wizytę. Być może jest to tylko efekt starzenia się organizmu lub niewłaściwych (lecz łatwych do wyeliminowania) nawyków. Jednak jeśli przyczyną jest choroba, dobrze o tym wiedzieć i zacząć z nią walczyć jak najszybciej. Rzadsze włosy mogą być np. objawem depresji lub łuszczycy. Nie można więc sobie pozwolić na lekceważenie tego problemu.

Wśród najłatwiejszych, domowych sposobów na zwiększenie objętości włosów można wymienić stosowanie odpowiednich kosmetyków i umiejętne modelowanie fryzury. Jednak te sposoby mają na celu jedynie ukrycie objawów. Przyczynę znajdzie wykwalifikowany personel.

(trycholog Siedlce)