Włosy - co to takiego

WŁOSY- CO TO TAKIEGO?

lip, 03. 2022

Nasze włosy to fascynujący wytwór skóry. Pełnią one funkcję ochronną, czyli chronią skórę głowy przed wychłodzeniem lub przegrzaniem, a także mają znaczenie estetyczne. Włosy wyrastają z mieszków włosowych, które znajdują się w skórze właściwej.

Kształtem przypomina on kolbę z wklęśnięciem u podstawy, jest to tzw. brodawka. Brodawka i macierz tworzą cebulkę włosa. To właśnie dzięki podziałom komórek macierzy nasze włosy rosną.

Wzrost włosa to skomplikowany proces, składający się z 5 faz, jest to tzw. cykl włosowy, który przebiega kolejno w każdym mieszku włosowym. W ciągu całego naszego życia w jednym mieszku włosowym takich cykli zachodzi od 20 do 30.

Nasuwa się pytanie jak długo trwa jeden taki cykl? Jest to zależne od wielu czynników, między innymi: od samego typu mieszka włosowego, kondycji organizmu, naszego stylu życia, diety i wielu innych. Można przyjąć, że jeśli wyeliminujemy wszystkie czynniki szkodliwe to jest to ok. 7 lat.

Co zatem szkodzi naszym włosom i przyspiesza proces wypadania? Najpowszechniejszymi przyczynami przyspieszonego wypadania włosów są:

zaburzenia hormonalne;

choroby;

przyjmowane leki;

stres;

czynniki genetyczne;

nieodpowiednia dieta;

choroby skóry głowy.

Diagnozowaniem takich przyczyn jak i rozwiązywaniem problemów wzmożonego wypadania włosów zajmuje się trycholog.

Trychologia to dziedzina nauki zajmująca się skórą głowy i włosami. Trycholog po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem, przy użyciu specjalistycznego sprzętu dokonuje bezbolesnej analizy skóry głowy.

Powszechnie spotykanymi problemami u pacjentów trychologicznych są: łupież suchy, łupież tłusty, łojotok, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, zapalenie mieszka włosowego, a także: świąd i suchość skóry.

Wprowadzenie indywidualnie dobranej kuracji trychologicznej, zabiegów trychologicznych, zmiany w pielęgnacji, odpowiedniej suplementacji oraz wyeliminowanie czynników szkodliwych to gwarancja pozbycia się problemu zarówno związanego ze skórą głowy jak i włosami. Należy także pamiętać, że stwierdzenie “łatwiej zapobiegać niż leczyć” w trychologii też się sprawdza.