Trudno o bardziej dokuczliwą i nieprzyjemną chorobę skóry głowy. Łojotokowe zapalenie skóry objawia się rumieniowatymi ogniskami, przetłuszczającymi się włosami, świądem, wypryskami i niezbyt przyjemnym zapachem. Jest to jedna z najczęstszych przypadłości, z jakimi zgłaszają się pacjenci. Na szczęście gałąź medycyny jaką jest trychologia umie radzić sobie z problemem ŁZS doskonale.
Łojowe zapalenie skóry głowy to choroba, która wciąż nie jest zbyt dokładnie poznana. Specjaliści wciąż badają także jej przyczyny, choć główne założenia są znane. Początkiem łojotokowego zapalenia skóry głowy jest chorobliwe wydzielaniu łoju przez gruczoły w pewnych miejscach ciała, co – w połączeniu z nieprawidłową pracą układu odpornościowego – prowadzi do namnażania się na powierzchni skóry grzyba – drożdżaka z rodzaju Malassezia.
Niestety statystyki medyczne wskazują jasno, iż nawet jedna na dziesięć chorób skóry związana jest z łojotokowym stanem zapalnym. ŁZS to stan chorobowy, który obejmuje te miejsca na ciele, w których skumulowanych jest dużo gruczołów łojowych. Może więc pojawiać się na owłosionej skórze głowy, na twarzy, w górnej części klatki piersiowej oraz w okolicach uszu. Objawia się tym, iż miejsca te pokrywać zaczyna złuszczająca się skóra, występują na niej także rumieniowate, czerwone plamy. Schorzenie to jest podobne do innych schorzeń dermatologicznych, dlatego często można je pomylić z łuszczycą, z alergiami skórnymi lub z egzemą. Dlatego też warto wybrać się do specjalisty, który postawi pewną diagnozę. Właściwe rozpoznanie schorzenia umożliwi przeprowadzenie skutecznego leczenia. Niestety, łojotokowe zapalenie skóry to dolegliwość przewlekła i nawracająca, a walka z nią nie należy do najłatwiejszych. Choć ŁZS nie jest groźny dla zdrowia, to jednak powoduje ogromny dyskomfort i potrafi skutecznie zaniżyć poczucie atrakcyjności osoby dotkniętej tym skórnym schorzeniem.
Często na ŁZS skarżą się także osoby, u których wykryto zaburzenia hormonalne, osoby żyjące w ciągłym stresie, osoby nadużywające alkoholu oraz stosujące na co dzień złą i niezdrową dietę. ŁZS dotyka także często osoby, których układ immunologiczny jest osłabiony chorobami lub zażywaniem leków.